Adres, ul. Lipowa 1, 11-200 Bartoszyce
Numer telefonu, 89 762 17 20
Regionalne Forum Praktyków Partycypacji

Regionalne Forum Praktyków Partycypacji

W Toruniu odbyło się  Regionalne Forum Praktyków Partycypacji. Spotkanie skierowane było do osób zajmujących się włączaniem w procesy decyzyjne mieszkańców i mieszkanek.


Udział w Forum wzięły przedstawicielki Starostwa Powiatowego w Bartoszycach. Spotkanie podzielone było na dwie sesje tematyczne pierwsza dotyczyła: narzędzi angażowania mieszkańców w dyskusje o planowaniu przestrzennym, dlaczego lepiej rozmawiać niż robić ankietę? Jak korzystać z warsztatowych i interaktywnych form pracy z mieszkańcami, różnice pomiędzy animacją mieszkańców, a projektowaniem wspólnotowym w procesach rewitalizacji oraz drugi blok tematyczny dotyczył: zieleń i środowisko w centrum aktywności mieszkańców miast. Jak wykorzystać energię społeczną do poszerzania pola współpracy na rzecz zieleni? budżet obywatelski – kwiatek do kożucha, czy systemowe narzędzie do uspołeczniania publicznych pieniędzy? Jak tworzyć kulturę wspólnie z mieszkańcami? Kultura jako narzędzie angażowania mieszkańców

– Partycypacja społeczna polega na większej otwartości i rezygnacji z odgórnego sposobu podejmowania decyzji przez włodarzy poszczególnych samorządów – mówi Katarzyna Basak, naczelniczka Wydziału Pozyskiwania Środków Zewnętrznych, Promocji i Strategii Starostwa Powiatowego w Bartoszycach. – Jednocześnie coraz większa aktywność mieszkańców i świadomość społeczna, wymusza wręcz dzisiaj potrzebę większej przejrzystości  decyzji administracyjnych.

Partycypacja społeczna w samorządach jest bardzo ważnym procesem, gdyż pozwala poznać i zebrać opinie mieszkańców w konkretnych aspektach. (zagospodarowanie skwerku na swoim osiedlu, postawienie ławeczki,). Aktywizacja mieszkańców, włączanie ich w różne działania, konsultowanie z nimi ważnych dla danego obszaru kwestii, pokazuje na ile ,,otwarty’’ na ludzi jest dany samorząd.

– Poznaliśmy różne sposoby (narzędzia) jakimi można komunikować się z mieszkańcami (spacer badawczy, kawiarenka obywatelska, punkty konsultacyjne, warsztaty konsultacyjne, itp. ) – mówi Katarzyna Basak. – Rozmawianie z ludźmi w przestrzeni publicznej, wychodzenie do nich i słuchanie, gdy dzielą się z nami swoimi pomysłami, jest bodźcem dla nich, aby zmieniać lub próbować zmieniać swoją najbliższą okolicę, przestrzeń, w której żyją. Życie ewaluuje, rośnie świadomość społeczna, na ile ludzie mają wpływ na to, co jest wokół nich, powoduje, że powinniśmy budować relacje międzyludzkie i nie bać się tego procesu.

Wydarzenie było  realizowane z dotacji programu Aktywni Obywatele – Funduszu  Krajowego, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Informacje