Starosta Bartoszycki informuje, iż zgodnie z art. 205 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. 2022 r., poz. 2625 ze zm.) utrzymanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych.
W związku z powyższym przypominamy o konieczności corocznej konserwacji urządzeń melioracyjnych, w szczególności:
- czyszczeniu rowów i rurociągów drenarskich,
- wykaszaniu i wygrabianiu skarp rowów,
- odmulaniu dna koryt rowów,
- utrzymywaniu drożności wylotów rurociągów drenarskich,
- oczyszczaniu osadników studni drenarskich zlokalizowanych na trasie rurociągów melioracyjnych.
Prace konserwacyjne powinny być prowadzone każdego roku – jesienią oraz wiosną w celu umożliwienia odpływu wód opadowych i roztopowych oraz w okresie letnim, w zakresie wykaszania roślinności porastającej koryta urządzeń. Utrzymanie polega na usunięciu przeszkód oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie wskutek przypadku lub działania osób trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich.
Niewywiązywanie się z tego obowiązku powoduje wyłącznie złe skutki, prowadzi do podtopień,
a zarośnięte i zamulone rowy nie odprowadzają nadmiaru wód, przez co tworzą się zastoiska powodujące podtapianie przyległych gruntów.
W sytuacji, gdy obowiązki związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych nie są wykonywane przez właścicieli gruntów, wówczas właściwy organ Wód Polskich, w drodze decyzji, powinien ustalić szczegółowe zakresy i terminy wykonywania tego obowiązku.
Apelujemy o podjęcie działań i czynności, w celu doprowadzenia do właściwego stanu przepustów i rowów melioracyjnych.