Adres, ul. Lipowa 1, 11-200 Bartoszyce
Numer telefonu, 89 762 17 20
Tytuły Wolontariusza i Wolontariuszki roku 2022 przyznane

Tytuły Wolontariusza i Wolontariuszki roku 2022 przyznane

W Bartoszyckim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala podczas, której miasto Bartoszyce, gminy Sępopol, Bisztynek, Górowo Iławeckie oraz Powiat Bartoszycki nagrodzili Wolontariuszy oraz Wolontariuszki, którzy w sposób szczególny angażowali się w działania społeczne w 2022 roku.

Wolontariuszki i Wolontariusze roku 2022 wyróżnione przez Starostę Powiatu Bartoszyckiego

1. Teresa Barszcz-Ward jest autorką prozy i wielu wierszy. Teresa działa w Bartoszyckiej Grupy Literackiej  „Barcja” niemal od jej założenia czyli od 1983 roku. Przez ten okres czynnie uczestniczyła w życiu literackim Grupy. Teresa jest osobą skromną o dobrym sercu, życzliwa dla innych.  Teresa pisze często o swoim pokrętnym życiu, o doznaniach, o emocjach, o swoim doświadczeniu życiowym. Na wielu organizowanych spotkaniach dzieli się tym
z Czytelnikami. Poza tym Teresa organizuje wystawy rękodzieła artystycznego z sępopolskim Kołem Gospodyń Wiejskich.  Obecnie można oglądać wystawę zorganizowaną przez Teresę ze swoich eksponatów, gdzie odbiorcami są dzieci z sępopolskiego przedszkola i szkoły podstawowej oraz mieszkańcy miasta i okolicznych wsi.

2. Katarzyna Basak – to pełna entuzjazmu i chęci do działania kobieta. Zawsze rzeczowa, sumienna i pełna życzliwości osoba. Współpraca z Panią Katarzyną Basak ubogaca i daje wiele satysfakcji. Nadanie Sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach to inicjatywa Pani Katarzyny Basak. Pani Katarzyna Basak, kierowana czysto bezinteresowną potrzebą docenienia ofiarnej służby bartoszyckich policjantów zainicjowała ukonstytuowanie się w dniu 30 września 2019 roku Komitetu Społecznego na rzecz ufundowania Sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach i podjęła się trudnej roli przewodniczenia komitetowi. Walczyła o fundusze od sponsorów, aby zebrać niezbędną kwotę potrzebną na zakup sztandaru i organizację uroczystości nadania sztandaru. Poświęciła swój wolny czas na sporządzenie obszernej dokumentacji. Uczestniczyła w licznych spotkaniach z kierownictwem Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach. Zadbała o prawidłowy, trafny wybór wykonawcy sztandaru. Wzięła udział, w niezbędnym etapie jego sprawdzenia w Komendzie Głównej Policji w Warszawie czyli zgodności uszytego sztandaru z wymogami określonymi rozporządzeniem MSWiA oraz zatwierdzonym projektem. Dzięki Pani Katarzynie Basak policjanci z Bartoszyc mają swój, tak długo wyczekiwany Sztandar.

3. Karolina Bąk – uczennica II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego
w Bartoszycach. Karolina od marca 2022 r. była wolontariuszem w rodzinie zastępczej. Pomagała 12-letniemu wychowankowi rodziny zastępczej w nauce. Dzięki jej pomocy wychowanek nadrobił zaległości w szkole, poprawił oceny i dzięki temu uzyskał promocję do kolejnej klasy.

4. Patrycja Kruk – uczennica II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego
w Bartoszycach. Patrycja była wolontariuszem w rodzinie zastępczej. Pod jej opieką pozostawał 7-letni chłopiec, któremu pomagała w nauce.

5. Ewelina i Rafał Biały – Państwo Biały mieszkają w Skitnie.  Ewelina pracuje w Straży Granicznej gdzie codziennie naraża życie broniąc naszego kraju. Jest osobą ambitną, dążącą do celu i nie bojącą sie nowych wyzwań. Rafał jest emerytowanym żołnierzem. Jest człowiekiem wielu talentów, potrafi rzeźbić, lepić z gliny a jego wyroby ceramiczne są najpiękniejsze w całym powiecie. Oboje do tego udzielają się społecznie i działają na rzecz mieszkańców Skitna. Ewelina Biały pełni rolę sołtysa w Skitnie jest członkinią KGW Skit-no-we. Objęcie tej funkcji pozwoliło Ewelinie rozwinąć skrzydła i pokazała mieszkańcom jak wiele można osiągnąć dzięki ciężkiej pracy. Zrealizowała projekt „Rozwój bioróżnorodności w powiecie bartoszyckim”, Prowadziła również zajęcia dla dzieci z budowania eko- domków, zaś dla dorosłych zajęcia z nauki projektowania przydomowych rabat oraz wiele innych działań. W tych wszystkich działaniach wspiera ją mąż Rafał, który niejednokrotnie pokazał, że można na niego liczyć i przy każdej inicjatywie społecznej i nie tylko.

6. Karolina Doskocz, Julia Kowalczyk, Martyna Lewkowicz – Karolina, Julia oraz Martyna to uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Bartoszycach, które pracowały aktywnie, z zaangażowaniem i systematycznie w Aptece Różności zlokalizowanej w przychodni na ulicy Wajdy. W każdym tygodniu, przez kilka miesięcy  pomagały w funkcjonowaniu magazynu  pomocy rzeczowej i żywieniowej dla ukraińskich uchodźców. Oprowadzały, doradzały, wskazywały i pomagały w  wybieraniu im rzeczy najpotrzebniejszych. Dawały także wsparcie i nadzieję.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6. Patryk Gałan – Patryk jest uczeniem klasy III a, jest to klasa o profilu mundurowym. Mimo licznych zajęć związanych z byciem w tej klasie znajduje on czas na pomoc drugiemu człowiekowi. Od początku swojej działalności w wolontariacie, czyli od klasy I dal się poznać jako aktywny i pełen pomysłów wolontariusz Szkolnego Kola Wolontariatu przy Zespole Szkół w Górowie Iławeckim. Do tej pory Patryk był inicjatorem spotkania uczniów naszej szkoły ze strażakami z PSP w Bartoszycach.  Zorganizował szkolny konkurs na najładniejszy karmnik dla ptaków, które zawisły na drzewach w parku miejskim. Ponadto Patryk bierze aktywny udział we wszystkich akcjach organizowanych przez Szkolne Koło Wolontariatu. Przykładem jego działań są m.in. Publiczna zbiórka artykułów medycznych dla PCK, pomoc w zbiórce Żywności,, Razem
z Ukrainą”, zbiorka żywności dla starszych osób z Górowa Iławeckiego, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Akcja ,,Czytamy przedszkolakom”, Akcja ,,szlachetna  paczka”. Patryk organizuje i bierze udział w szeregu działań  wolontariackich, na które poświęca swój czas wolny po lekcjach.

7. Państwo Zofia i Wacław Jarmołowicz – małżeństwo, które od kilku lat świadomie i dobrowolnie niesie pomoc angażując się w pracę na rzecz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach. W każdy wtorek miesiąca prowadzą zajęcia z muzykoterapii oraz występują podczas organizowanych uroczystości na terenie DPS. Ponadto przygotowują programy i mieszkańców do licznych wystąpień na konkursach organizowanych na ternie powiatu bartoszyckiego.

10. Mikołaj Krawiecki – Od pierwszego dnia napaści Rosji na Ukrainę zaangażowany w niesienie pomocy uchodźcom jak i ludności Ukrainy. W pierwszych dniach wojny przewoził z Ukrainy do Polski osoby ciężko chore i niemowlęta. Zwracał uwagę mediów w Polsce i w Ukrainie na problemy graniczne. Wywoził ludzi z terenów bezpośrednio objętych działaniami wojennymi. Organizował zbiórki w tym pieniężne dla wojska i ludności Ukrainy (żywność, środki medyczne, wyposażenie wojskowe itp).Angażował społeczność lokalną do niesienia pomocy Ukrainie. Dowoził zaopatrzenie ludności cywilnej i wojsku na pierwszą linię frontu ryzykując własnym życiem. Informował za pośrednictwem portali społecznościowych o sytuacji w Ukrainie. Udzielał pomocy
w lazaretach przyfrontowych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

13. Leszek Leszczyński – od czterech lat jest komendantem społecznym straży rybackiej Powiatu Bartoszyckiego, prowadzi akcje przeciw kłusownicze jak i akcje kontroli wędkarzy łowiących na terenie powiatu. SSR często podejmuje działania związane z dbaniem o czystość terenu wokół zbiorników wodnych, podejmują też akcje związane z dokarmianiem zwierząt podczas zimy w okresie silnych mrozów. Dodatkowo Komendant SSR pan Leszek Leszczyński wspomaga działalność schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sędławkach poprzez dostarczanie karmy i akcesoriów stanowiących wyposażenie pomieszczeń dla zwierząt oraz poprzez zabieranie podopiecznych schroniska na spacery.

14.Oksana Magdziak – Mieszkanka powiatu Bartoszyckiego pochodząca ze wsi Stopki, mama dwóch córek. Pracownica Starostwa Powiatowego w Bartoszycach. Kobieta zaangażowana w pomoc mieszkańcom Ukrainy. Od 2014 roku jest działaczką w społecznym komitecie „Razem z Ukrainą”. Do działania napędza ją wielkie i dobre serce, oraz chęć niesienia pomocy. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, Pani Oksana niosła swą pomoc ze zdwojoną siłą wszystkim potrzebującym. Zbierała ubrania, zabawki, art. kosmetyczne i rozwoziła je po domach w których przebywali potrzebujący. W komitecie przygotowywała paczki, które wyjeżdżały na Ukrainę, oraz sama w takim wyjeździe uczestniczyła. W Starostwie Powiatowym zorganizowała „składzik” na ubrania oraz niezbędne rzeczy, które później osobiście przekazała na rzecz komitetu. Wielokrotnie sama szukała mieszkań, w których mogłyby zatrzymać się osoby uciekające przed wojną. Z własnej inicjatywy została tłumaczem w punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Swą postawą i czynami pokazała, że mimo własnej rodziny oraz obowiązków służbowych, można nieść dobro.

15. Mirosław Maliniak – Założyciel Komitetu Społecznego „Razem z Ukrainą”, który powstał 20 lutego 2014r. w Bartoszycach z inicjatywy społeczności lokalnej, duchowieństwa i samorządowców.  Mieszkaniec wsi Łobzowo, mąż, ojciec trójki dzieci, dziadek czwórki wnucząt. W związku z wydarzeniami na kijowskim Majdanie, Pan Mirosław od 2014 roku, angażuje się w pomoc rannym obrońcom Ukrainy oraz dzieciom, których rodzice ucierpieli w trakcie działań zbrojnych. Z wybuchem wojny 24.02.2022r. pierwszy wyjazd z pomocą humanitarną odbył się 02.03.2022r. Początkowo transporty z lekami, odzieżą, żywnością, środkami higieny, mundurami, butami organizowane były 2 razy w tygodniu. Przez okres 8 miesięcy Pan Mirosław Maliniak przekroczył granicę z Ukrainą około 20 razy, przewożąc pomoc do granicy, a następnie od maja bezpośrednio do miasta Lwów. W wyniku nawiązania współpracy z miastami: Starogard Gdański, Toruń, Gdańsk, zgłosiło się tylu wolontariuszy, że podczas jednego z wyjazdów wyruszyło 9 busów z pomocą humanitarną. Pan Mirosław nawiązał również współpracę z organizacją z Irlandii, która przekazała do Bartoszyc  3 tiry pomocy humanitarnej. Ciężarówki zostały przeładowane i przewiezione przez członków komitetu, wolontariuszy, oraz samego założyciela na tereny objęte wojną. Wszelka pomoc w postaci odzieży, żywności, środków higieny oraz innych niezbędnych rzeczy przekazywana jest armii Ukraińskiej i ludności cywilnej. Obecnie trwają przygotowania do leczenia rannych w Dobrym Bracie, jest to Centrum Rehabilitacyjne w Osieku. Komitet „Razem z Ukrainą” przekazał również busa marki Mercedes Vito, aby służył Ukraińskim żołnierzom.

16. 17. 18. Natalia Osypowycz, Iryna Mychajluk, Halyna Hultseva Nauczycielki języka angielskiego w bartoszyckich szkołach. Mieszkanki Bartoszyc. Od pierwszego dnia napaści Rosji na Ukrainę zaangażowane w niesienie pomocy uchodźcom jak i ludności Ukrainy. Stworzyły bazę informacyjną osób przybyłych do Bartoszyc z Ukrainy. Niosły i niosą pomoc z znajdywaniu mieszkań i pracy. Pomagają w rozwiązywaniu problemów prawnych uchodźców. Organizują zbiórki w tym pieniężne dla wojska i ludności Ukrainy (żywność, środków medycznych, wyposażenia wojskowego itp). Angażują społeczność lokalną do niesienia pomocy Ukrainie. Zostały nagrodzone dyplomami uznania przez Administrację Ukrainy miejscowości Szack za zaangażowanie w niesiu pomocy Ukrainie.

19.Urszula Pawlik – Działaczka społeczna, inicjatorka innowacyjnych projektów, założycielka Fundacji Lelka, mama dziecka z niepełnosprawnością, Rehamanager czyli specjalista ds. zarządzania rehabilitacją. Od wielu lat współpracuje i działa jako wolontariusz w wielu organizacjach pozarządowych oraz oddolnych inicjatywach społecznych. Do działania napędza ją chęć poprawy sytuacji rodzin, w których jest osoba z niepełnosprawnością, chęć zmiany postrzegania tych rodzin. Bo jesteśmy różni ale równi! I to powinna być codzienność aby traktować osoby z niepełnosprawnością jak innych, jak sami byśmy chcieli być traktowani.

20.Amelia Rucińska

Amelia jest uczennicą ZSP nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach. Jest osobą z  wielkim optymizmem i chęcią do działania. W relacjach z wolontariuszami potrafi owocnie współpracować i improwizować. Przyświeca jej bardzo wiele istotnych wartości takich jak sprawiedliwość, empatia, szacunek i ambicja. W roku szkolnym 2022/2023 współorganizowała szereg przedsięwzięć wolontariackich takich jak: -akcja charytatywna „Podziel się podręcznikiem”, -obchody Światowego Dnia Wolontariusza, -akcja charytatywna na rzecz Fundacji „Niechcianych Zwierząt”,-akcja charytatywna „ Solidarni z Ukrainą”-akcja charytatywna „Zakręcona nakrętka”, -akcja charytatywna „Pomoc dla Ady”, -akcja „Uśmiechnij się” Ponadto wzięła udział w Świątecznej Zbiórce Żywności, udzielała korepetycje koleżeńskie, pomagała w organizacji Dnia Otwartego Szkoły.

21. Jerzy Sałata – Od 39 lat Jerzy jest prezesem Lokalnej Grupy Literackiej Barcja, redagował barcyjne almanachy, zeszyty literackie. Zajmował się także publicystyką: na łamach Gazety Olsztyńskiej, Dzienniku Pojezierza, Tygodniku Warmińskim, Wiadomościach Bartoszyckich, Gońcu Bartoszyckim i ostatnio w Nowinach Północy. Poza województwem Warmińsko-Mazurskim, pisał do Twórczości Robotników, Własnym Głosem, Bez Przysłony. W swych dziennikarskich zapędach Sałata opisywał różnorodne imprezy kulturalno-społeczne, tym samym promując miasto i powiat Bartoszyce – mówiąc inaczej, naszą Małą Ojczyznę. Poza tym uczestniczył w spotkaniach autorskich w szkołach i bibliotekach powiatu bartoszyckiego, wielokrotnie społecznie.

22.Urszula Sośnicka – jest bardzo ciepłą osobą o złotym sercu. Na co dzień wiedzie spokojne życie w Dąbrowie. Pełni szczególną rolę w tej malowniczej wiosce a mianowicie jest sołtysem. Co nie zawsze jest łatwe. W jej słowniku nie istnieje słowo „nie”. Nigdy nie odmawia pomocy bliźnim. Jest pełną energii kobietą i zawsze gotową do działania. W tym roku Urszula Sośnicka zebrała środki wśród mieszkańców Dąbrowy aby przekazać rodzinie Kucharskich ze Skitna , którzy w pożarze stracili dach nad głową. Była również współorganizatorem festynu „Pomagajmy z radością” na którym również były zbierane środki dla pogorzelców.

23. Emilia Staśkiewicz – uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego
w Bartoszycach. Emilia jest osobą uczynną, pogodną i sumienną. Jako wolontariusza pomagała 12-letniemu chłopcu, będącego w rodzinie zastępczej, w bieżącej nauce dzięki temu chłopiec poprawił oceny i uzyskał promocję do następnej klasy.  Ponadto Emilia udzielała się podczas zbiórek żywności.

24. Anna Szerszyńska-Zawisza – Ania jest osobą życzliwą i pogodną dla ludzi. Uparcie i konsekwentnie dąży do obranego celu. Ania z dużym zaangażowaniem prowadzi stronę na FB „Wirwilty – Cudowna Karina”. Oprowadza wycieczki po Cudownej Krainie sponsor wielu imprez.

25.Mirosław Tołoczko – Pan Mirosław poświęca bardzo dużo czasu na niesienie pomocy potrzebującym. Pomimo problemów zdrowotnych nigdy nie zapomina o potrzebujących. Nagrodzony wolontariusz od 3 lat nieustannie posługuje w Parafialnym Zespole Caritas. Rozdziela żywność potrzebującym angażuje się w różnego rodzaje zbiórki na rzecz ubogich.

Jarosław Kobuszewski „KUBUŚ” „KOZAK”. Ratownik medyczny, ojciec, dziadek i PRZYJACIEL. Przyjazny i empatyczny jak każdy dobry ratownik medyczny. Był czuły, dobry i odważny. Człowiek skromy, który nie robił nic na pokaz, nie czekał na słowo „dziękuję”. Walczył z krzywdą i niesprawiedliwością co sprawiło, że od początku rosyjskiej agresji
w Ukrainie zaangażował się w pomoc rannym. Koordynował pracę ratowników medycznych z różnych stron świata. Organizował ewakuację z terenów wojennych rannych żołnierzy i cywilów w tym setek dzieci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Informacje