W Bartoszyckim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala podczas, której miasto Bartoszyce, gminy Sępopol, Bisztynek, Górowo Iławeckie oraz Powiat Bartoszycki nagrodzili Wolontariuszy oraz Wolontariuszki, którzy w sposób szczególny angażowali się w działania społeczne w 2022 roku.
Wolontariuszki i Wolontariusze roku 2022 wyróżnione przez Starostę Powiatu Bartoszyckiego

1. Teresa Barszcz-Ward jest autorką prozy i wielu wierszy. Teresa działa w Bartoszyckiej Grupy Literackiej „Barcja” niemal od jej założenia czyli od 1983 roku. Przez ten okres czynnie uczestniczyła w życiu literackim Grupy. Teresa jest osobą skromną o dobrym sercu, życzliwa dla innych. Teresa pisze często o swoim pokrętnym życiu, o doznaniach, o emocjach, o swoim doświadczeniu życiowym. Na wielu organizowanych spotkaniach dzieli się tym
z Czytelnikami. Poza tym Teresa organizuje wystawy rękodzieła artystycznego z sępopolskim Kołem Gospodyń Wiejskich. Obecnie można oglądać wystawę zorganizowaną przez Teresę ze swoich eksponatów, gdzie odbiorcami są dzieci z sępopolskiego przedszkola i szkoły podstawowej oraz mieszkańcy miasta i okolicznych wsi.

2. Katarzyna Basak – to pełna entuzjazmu i chęci do działania kobieta. Zawsze rzeczowa, sumienna i pełna życzliwości osoba. Współpraca z Panią Katarzyną Basak ubogaca i daje wiele satysfakcji. Nadanie Sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach to inicjatywa Pani Katarzyny Basak. Pani Katarzyna Basak, kierowana czysto bezinteresowną potrzebą docenienia ofiarnej służby bartoszyckich policjantów zainicjowała ukonstytuowanie się w dniu 30 września 2019 roku Komitetu Społecznego na rzecz ufundowania Sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach i podjęła się trudnej roli przewodniczenia komitetowi. Walczyła o fundusze od sponsorów, aby zebrać niezbędną kwotę potrzebną na zakup sztandaru i organizację uroczystości nadania sztandaru. Poświęciła swój wolny czas na sporządzenie obszernej dokumentacji. Uczestniczyła w licznych spotkaniach z kierownictwem Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach. Zadbała o prawidłowy, trafny wybór wykonawcy sztandaru. Wzięła udział, w niezbędnym etapie jego sprawdzenia w Komendzie Głównej Policji w Warszawie czyli zgodności uszytego sztandaru z wymogami określonymi rozporządzeniem MSWiA oraz zatwierdzonym projektem. Dzięki Pani Katarzynie Basak policjanci z Bartoszyc mają swój, tak długo wyczekiwany Sztandar.

3. Karolina Bąk – uczennica II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego
w Bartoszycach. Karolina od marca 2022 r. była wolontariuszem w rodzinie zastępczej. Pomagała 12-letniemu wychowankowi rodziny zastępczej w nauce. Dzięki jej pomocy wychowanek nadrobił zaległości w szkole, poprawił oceny i dzięki temu uzyskał promocję do kolejnej klasy.

4. Patrycja Kruk – uczennica II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego
w Bartoszycach. Patrycja była wolontariuszem w rodzinie zastępczej. Pod jej opieką pozostawał 7-letni chłopiec, któremu pomagała w nauce.

5. Ewelina i Rafał Biały – Państwo Biały mieszkają w Skitnie. Ewelina pracuje w Straży Granicznej gdzie codziennie naraża życie broniąc naszego kraju. Jest osobą ambitną, dążącą do celu i nie bojącą sie nowych wyzwań. Rafał jest emerytowanym żołnierzem. Jest człowiekiem wielu talentów, potrafi rzeźbić, lepić z gliny a jego wyroby ceramiczne są najpiękniejsze w całym powiecie. Oboje do tego udzielają się społecznie i działają na rzecz mieszkańców Skitna. Ewelina Biały pełni rolę sołtysa w Skitnie jest członkinią KGW Skit-no-we. Objęcie tej funkcji pozwoliło Ewelinie rozwinąć skrzydła i pokazała mieszkańcom jak wiele można osiągnąć dzięki ciężkiej pracy. Zrealizowała projekt „Rozwój bioróżnorodności w powiecie bartoszyckim”, Prowadziła również zajęcia dla dzieci z budowania eko- domków, zaś dla dorosłych zajęcia z nauki projektowania przydomowych rabat oraz wiele innych działań. W tych wszystkich działaniach wspiera ją mąż Rafał, który niejednokrotnie pokazał, że można na niego liczyć i przy każdej inicjatywie społecznej i nie tylko.

6. Karolina Doskocz, Julia Kowalczyk, Martyna Lewkowicz – Karolina, Julia oraz Martyna to uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Bartoszycach, które pracowały aktywnie, z zaangażowaniem i systematycznie w Aptece Różności zlokalizowanej w przychodni na ulicy Wajdy. W każdym tygodniu, przez kilka miesięcy pomagały w funkcjonowaniu magazynu pomocy rzeczowej i żywieniowej dla ukraińskich uchodźców. Oprowadzały, doradzały, wskazywały i pomagały w wybieraniu im rzeczy najpotrzebniejszych. Dawały także wsparcie i nadzieję.

6. Patryk Gałan – Patryk jest uczeniem klasy III a, jest to klasa o profilu mundurowym. Mimo licznych zajęć związanych z byciem w tej klasie znajduje on czas na pomoc drugiemu człowiekowi. Od początku swojej działalności w wolontariacie, czyli od klasy I dal się poznać jako aktywny i pełen pomysłów wolontariusz Szkolnego Kola Wolontariatu przy Zespole Szkół w Górowie Iławeckim. Do tej pory Patryk był inicjatorem spotkania uczniów naszej szkoły ze strażakami z PSP w Bartoszycach. Zorganizował szkolny konkurs na najładniejszy karmnik dla ptaków, które zawisły na drzewach w parku miejskim. Ponadto Patryk bierze aktywny udział we wszystkich akcjach organizowanych przez Szkolne Koło Wolontariatu. Przykładem jego działań są m.in. Publiczna zbiórka artykułów medycznych dla PCK, pomoc w zbiórce Żywności,, Razem
z Ukrainą”, zbiorka żywności dla starszych osób z Górowa Iławeckiego, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Akcja ,,Czytamy przedszkolakom”, Akcja ,,szlachetna paczka”. Patryk organizuje i bierze udział w szeregu działań wolontariackich, na które poświęca swój czas wolny po lekcjach.

7. Państwo Zofia i Wacław Jarmołowicz – małżeństwo, które od kilku lat świadomie i dobrowolnie niesie pomoc angażując się w pracę na rzecz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach. W każdy wtorek miesiąca prowadzą zajęcia z muzykoterapii oraz występują podczas organizowanych uroczystości na terenie DPS. Ponadto przygotowują programy i mieszkańców do licznych wystąpień na konkursach organizowanych na ternie powiatu bartoszyckiego.

10. Mikołaj Krawiecki – Od pierwszego dnia napaści Rosji na Ukrainę zaangażowany w niesienie pomocy uchodźcom jak i ludności Ukrainy. W pierwszych dniach wojny przewoził z Ukrainy do Polski osoby ciężko chore i niemowlęta. Zwracał uwagę mediów w Polsce i w Ukrainie na problemy graniczne. Wywoził ludzi z terenów bezpośrednio objętych działaniami wojennymi. Organizował zbiórki w tym pieniężne dla wojska i ludności Ukrainy (żywność, środki medyczne, wyposażenie wojskowe itp).Angażował społeczność lokalną do niesienia pomocy Ukrainie. Dowoził zaopatrzenie ludności cywilnej i wojsku na pierwszą linię frontu ryzykując własnym życiem. Informował za pośrednictwem portali społecznościowych o sytuacji w Ukrainie. Udzielał pomocy
w lazaretach przyfrontowych.

13. Leszek Leszczyński – od czterech lat jest komendantem społecznym straży rybackiej Powiatu Bartoszyckiego, prowadzi akcje przeciw kłusownicze jak i akcje kontroli wędkarzy łowiących na terenie powiatu. SSR często podejmuje działania związane z dbaniem o czystość terenu wokół zbiorników wodnych, podejmują też akcje związane z dokarmianiem zwierząt podczas zimy w okresie silnych mrozów. Dodatkowo Komendant SSR pan Leszek Leszczyński wspomaga działalność schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sędławkach poprzez dostarczanie karmy i akcesoriów stanowiących wyposażenie pomieszczeń dla zwierząt oraz poprzez zabieranie podopiecznych schroniska na spacery.

14.Oksana Magdziak – Mieszkanka powiatu Bartoszyckiego pochodząca ze wsi Stopki, mama dwóch córek. Pracownica Starostwa Powiatowego w Bartoszycach. Kobieta zaangażowana w pomoc mieszkańcom Ukrainy. Od 2014 roku jest działaczką w społecznym komitecie „Razem z Ukrainą”. Do działania napędza ją wielkie i dobre serce, oraz chęć niesienia pomocy. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, Pani Oksana niosła swą pomoc ze zdwojoną siłą wszystkim potrzebującym. Zbierała ubrania, zabawki, art. kosmetyczne i rozwoziła je po domach w których przebywali potrzebujący. W komitecie przygotowywała paczki, które wyjeżdżały na Ukrainę, oraz sama w takim wyjeździe uczestniczyła. W Starostwie Powiatowym zorganizowała „składzik” na ubrania oraz niezbędne rzeczy, które później osobiście przekazała na rzecz komitetu. Wielokrotnie sama szukała mieszkań, w których mogłyby zatrzymać się osoby uciekające przed wojną. Z własnej inicjatywy została tłumaczem w punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Swą postawą i czynami pokazała, że mimo własnej rodziny oraz obowiązków służbowych, można nieść dobro.

15. Mirosław Maliniak – Założyciel Komitetu Społecznego „Razem z Ukrainą”, który powstał 20 lutego 2014r. w Bartoszycach z inicjatywy społeczności lokalnej, duchowieństwa i samorządowców. Mieszkaniec wsi Łobzowo, mąż, ojciec trójki dzieci, dziadek czwórki wnucząt. W związku z wydarzeniami na kijowskim Majdanie, Pan Mirosław od 2014 roku, angażuje się w pomoc rannym obrońcom Ukrainy oraz dzieciom, których rodzice ucierpieli w trakcie działań zbrojnych. Z wybuchem wojny 24.02.2022r. pierwszy wyjazd z pomocą humanitarną odbył się 02.03.2022r. Początkowo transporty z lekami, odzieżą, żywnością, środkami higieny, mundurami, butami organizowane były 2 razy w tygodniu. Przez okres 8 miesięcy Pan Mirosław Maliniak przekroczył granicę z Ukrainą około 20 razy, przewożąc pomoc do granicy, a następnie od maja bezpośrednio do miasta Lwów. W wyniku nawiązania współpracy z miastami: Starogard Gdański, Toruń, Gdańsk, zgłosiło się tylu wolontariuszy, że podczas jednego z wyjazdów wyruszyło 9 busów z pomocą humanitarną. Pan Mirosław nawiązał również współpracę z organizacją z Irlandii, która przekazała do Bartoszyc 3 tiry pomocy humanitarnej. Ciężarówki zostały przeładowane i przewiezione przez członków komitetu, wolontariuszy, oraz samego założyciela na tereny objęte wojną. Wszelka pomoc w postaci odzieży, żywności, środków higieny oraz innych niezbędnych rzeczy przekazywana jest armii Ukraińskiej i ludności cywilnej. Obecnie trwają przygotowania do leczenia rannych w Dobrym Bracie, jest to Centrum Rehabilitacyjne w Osieku. Komitet „Razem z Ukrainą” przekazał również busa marki Mercedes Vito, aby służył Ukraińskim żołnierzom.



16. 17. 18. Natalia Osypowycz, Iryna Mychajluk, Halyna Hultseva Nauczycielki języka angielskiego w bartoszyckich szkołach. Mieszkanki Bartoszyc. Od pierwszego dnia napaści Rosji na Ukrainę zaangażowane w niesienie pomocy uchodźcom jak i ludności Ukrainy. Stworzyły bazę informacyjną osób przybyłych do Bartoszyc z Ukrainy. Niosły i niosą pomoc z znajdywaniu mieszkań i pracy. Pomagają w rozwiązywaniu problemów prawnych uchodźców. Organizują zbiórki w tym pieniężne dla wojska i ludności Ukrainy (żywność, środków medycznych, wyposażenia wojskowego itp). Angażują społeczność lokalną do niesienia pomocy Ukrainie. Zostały nagrodzone dyplomami uznania przez Administrację Ukrainy miejscowości Szack za zaangażowanie w niesiu pomocy Ukrainie.

19.Urszula Pawlik – Działaczka społeczna, inicjatorka innowacyjnych projektów, założycielka Fundacji Lelka, mama dziecka z niepełnosprawnością, Rehamanager czyli specjalista ds. zarządzania rehabilitacją. Od wielu lat współpracuje i działa jako wolontariusz w wielu organizacjach pozarządowych oraz oddolnych inicjatywach społecznych. Do działania napędza ją chęć poprawy sytuacji rodzin, w których jest osoba z niepełnosprawnością, chęć zmiany postrzegania tych rodzin. Bo jesteśmy różni ale równi! I to powinna być codzienność aby traktować osoby z niepełnosprawnością jak innych, jak sami byśmy chcieli być traktowani.

20.Amelia Rucińska
Amelia jest uczennicą ZSP nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach. Jest osobą z wielkim optymizmem i chęcią do działania. W relacjach z wolontariuszami potrafi owocnie współpracować i improwizować. Przyświeca jej bardzo wiele istotnych wartości takich jak sprawiedliwość, empatia, szacunek i ambicja. W roku szkolnym 2022/2023 współorganizowała szereg przedsięwzięć wolontariackich takich jak: -akcja charytatywna „Podziel się podręcznikiem”, -obchody Światowego Dnia Wolontariusza, -akcja charytatywna na rzecz Fundacji „Niechcianych Zwierząt”,-akcja charytatywna „ Solidarni z Ukrainą”-akcja charytatywna „Zakręcona nakrętka”, -akcja charytatywna „Pomoc dla Ady”, -akcja „Uśmiechnij się” Ponadto wzięła udział w Świątecznej Zbiórce Żywności, udzielała korepetycje koleżeńskie, pomagała w organizacji Dnia Otwartego Szkoły.

21. Jerzy Sałata – Od 39 lat Jerzy jest prezesem Lokalnej Grupy Literackiej Barcja, redagował barcyjne almanachy, zeszyty literackie. Zajmował się także publicystyką: na łamach Gazety Olsztyńskiej, Dzienniku Pojezierza, Tygodniku Warmińskim, Wiadomościach Bartoszyckich, Gońcu Bartoszyckim i ostatnio w Nowinach Północy. Poza województwem Warmińsko-Mazurskim, pisał do Twórczości Robotników, Własnym Głosem, Bez Przysłony. W swych dziennikarskich zapędach Sałata opisywał różnorodne imprezy kulturalno-społeczne, tym samym promując miasto i powiat Bartoszyce – mówiąc inaczej, naszą Małą Ojczyznę. Poza tym uczestniczył w spotkaniach autorskich w szkołach i bibliotekach powiatu bartoszyckiego, wielokrotnie społecznie.

22.Urszula Sośnicka – jest bardzo ciepłą osobą o złotym sercu. Na co dzień wiedzie spokojne życie w Dąbrowie. Pełni szczególną rolę w tej malowniczej wiosce a mianowicie jest sołtysem. Co nie zawsze jest łatwe. W jej słowniku nie istnieje słowo „nie”. Nigdy nie odmawia pomocy bliźnim. Jest pełną energii kobietą i zawsze gotową do działania. W tym roku Urszula Sośnicka zebrała środki wśród mieszkańców Dąbrowy aby przekazać rodzinie Kucharskich ze Skitna , którzy w pożarze stracili dach nad głową. Była również współorganizatorem festynu „Pomagajmy z radością” na którym również były zbierane środki dla pogorzelców.

23. Emilia Staśkiewicz – uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego
w Bartoszycach. Emilia jest osobą uczynną, pogodną i sumienną. Jako wolontariusza pomagała 12-letniemu chłopcu, będącego w rodzinie zastępczej, w bieżącej nauce dzięki temu chłopiec poprawił oceny i uzyskał promocję do następnej klasy. Ponadto Emilia udzielała się podczas zbiórek żywności.
24. Anna Szerszyńska-Zawisza – Ania jest osobą życzliwą i pogodną dla ludzi. Uparcie i konsekwentnie dąży do obranego celu. Ania z dużym zaangażowaniem prowadzi stronę na FB „Wirwilty – Cudowna Karina”. Oprowadza wycieczki po Cudownej Krainie sponsor wielu imprez.

25.Mirosław Tołoczko – Pan Mirosław poświęca bardzo dużo czasu na niesienie pomocy potrzebującym. Pomimo problemów zdrowotnych nigdy nie zapomina o potrzebujących. Nagrodzony wolontariusz od 3 lat nieustannie posługuje w Parafialnym Zespole Caritas. Rozdziela żywność potrzebującym angażuje się w różnego rodzaje zbiórki na rzecz ubogich.

Jarosław Kobuszewski „KUBUŚ” „KOZAK”. Ratownik medyczny, ojciec, dziadek i PRZYJACIEL. Przyjazny i empatyczny jak każdy dobry ratownik medyczny. Był czuły, dobry i odważny. Człowiek skromy, który nie robił nic na pokaz, nie czekał na słowo „dziękuję”. Walczył z krzywdą i niesprawiedliwością co sprawiło, że od początku rosyjskiej agresji
w Ukrainie zaangażował się w pomoc rannym. Koordynował pracę ratowników medycznych z różnych stron świata. Organizował ewakuację z terenów wojennych rannych żołnierzy i cywilów w tym setek dzieci.






















