5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, czyli obchodzone corocznie święto wolontariuszy i organizacji, które zajmują się wolontariatem na całym świecie. Zostało ustanowione 17 grudnia 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
– Celem święta i towarzyszących mu wydarzeń jest między innym uznanie i docenienie wysiłków osób zaangażowanych w działania dla innych oraz pokazanie społeczeństwu jak duży jest ich wkład w rozwój społeczny na poziomie lokalnym – powiedział Marcin Matejunas, Wicestarosta Powiatu Bartoszyckiego. – Jest to również okazja do promowania wolontariatu oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniami.
Starosta Bartoszycki za działalność wolontariacką w 2023 r. nagrodził 20 osób.
- BOLIBOK IZABELA I MIROSŁAW – W bieżącym roku Izabela Bolibok wraz z mężem Mirosławem współorganizowała imprezy charytatywne na rzecz potrzebujących mieszkańców Powiatu Bartoszyckiego tj. Drift Show w Bezledach oraz Charytatywny Wrak Race w Tolko. Imprezy te połączyły wiele osób, instytucji, organizacji i firm bez których nie udało by się osiągnąć tak spektakularnych efektów. Państwo Bolibok swoim zaangażowaniem w organizację imprez charytatywnych stale dają świadectwo swego ogromnego serca. Godnym uwagi jest fakt, że swoim uśmiechem i łagodnym usposobieniem zjednują sobie wiele osób tak jak oni ukierunkowanych na dobro innych. Dzięki ich staraniom udało się zebrać ponad 100 tys. złotych.
- DEMBOWSKA KAROLINA – Karolina jest mieszkanką Bartoszyc i od dwóch lat członkinią stowarzyszenia „Dolina Róż” w Bartoszycach. Często praca Karoliny nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, lecz bez niej wiele działań nie zostało by zrealizowanych. Karolina jest osobą, na którą zawsze można liczyć, charakteryzuje się dużą empatią, jest pomocna i bardzo kreatywna. Karolina zaangażowaną i konsekwentnie dążącą do celu. Jej połączenie pasji do rozwijania zainteresowań wraz z szerokim zaangażowaniem w działalność stowarzyszenia potwierdza, że jest aktywna społecznie i gotowa poświęcić swój czas i wysiłek dla dobra innych.
- GRUŹLIŃSKA URSZULA – Urszula jest uczennicą klasy III Liceum Ogólnokształcącego, Oddziału Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół w Górowie Iławeckim, jest również koordynatorką Szkolnego Koła Wolontariatu . Ula wyróżnia się doskonałą organizacją, oraz starannością. Jej empatyczne podejście do innych sprawia, że jest cenioną liderką w szkolnym środowisku a skrupulatność czyni Ulę niezastąpioną uczestniczką grupy, dbającą o każdy detal. Ula podejmuje działania zarówno na rzecz społeczności szkolnej jak i lokalnej w zależności od akcji, którą organizuje bądź, w której bierze aktywny udział pracuje na rzecz od jednej do kilkuset osób. Zawsze poświęca swój wolny czas po zajęciach lekcyjnych, czy to jadąc z grupą wolontariuszy do Domu Pomocy Społecznej, aby spędzić czas z podopiecznymi DPS przy pieczeniu bożonarodzeniowych ciasteczek, lub malowaniu pisanek. Spośród akcji organizowanych lub współorganizowanych przez Urszulę można wymienić: „Kartka dla seniora” , ” Dzień dobroci” – promowanie empatii i dobroci wobec innych (akcja szkolna),”Zbiórka korków na rzecz chorych dzieci”, „Czytanie dzieciom”, „Oddaj krew dla Olafka”, Dzień dawcy szpiku”, „SadziMY” – aktywny udział w akcjach sadzenia lasu organizowanych we współpracy z Nadleśnictwem Górowo Iławeckie, ” Szlachetna paczka” . Ponadto Ula aktywnie udziela się na rzecz szkoły pomagając podczas przygotowywania dekoracji na uroczystości szkolne, biorąc aktywny udział w uroczystościach i obchodach organizowanych na terenie placówki.
- KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH ŁABĘDZIANKI – to Koło, na które zawsze można liczyć. Jak trzeba upieką ciasto na charytatywne wydarzenia, pomogą zorganizować warsztaty lub wydarzenie dla lokalnej społeczności. Ich działania integrują zarówno dzieci jak i młodzież i dorosłych.
- KUBAT DOMINIK – to trzej muszkieterowie z Fundacji Lelka w Bartoszycach warci uznania – DOMINIK lat 11 lat, uczeń 5 klasy szkoły podstawowej nr 1 w Bartoszycach. Od 4 lat harcerz. Mądry, uczynny i wrażliwy chłopiec. Interesuje się szeroko pojętą wojskowością. Wolny czas lubi spędzać na podwórku. Dominik chętnie bierze udział we wszelkich działaniach Fundacji Lelka. Uczestniczy w warsztatach tworzenia ozdób bożonarodzeniowych, wielkanocnych a następnie w jarmarkach pomagając sprzedawać własnoręcznie wykonane ozdoby. Piecze ciasta , których sprzedaż również zasila konto fundacji. Dominik mimo młodego wieku jest dojrzałym chłopcem, wrażliwym na potrzeby innych. Chętnie udziela się w akcjach charytatywnych.
- MATEUSZ SAWCZUK to wesoły, radosny dwunastolatek. Mateusz jest konsekwentnym młodym chłopcem, który dąży do postawionych celów z całych sił. Lubi pomagać innym. Mama mówi, że twardo stąpa po ziemi i nie da sobie dmuchać w kaszę. Mateusz jest zawsze gotowy do pomocy i kocha zwierzęta. Lubi również gry komputerowe. Mateusz brał czynny udział w działaniach Fundacji Lelka takich jak: charytatywne warsztaty ozdób świątecznych, jarmarku bożonarodzeniowym i wielkanocnym, pomagał przy warsztatach wakacyjnych. Poza działaniami w Fundacji lelka Mateusz działał aktywnie podczas zbiórek charytatywnych dla chłopca z Bartoszyc chorującego na nowotwór, udziela się w schronisku w Sędławkach.
- JASIEK ARAŚKIEWICZ 11 lat uczeń klasy 5 Szkoły Podstawowa nr.1 w Bartoszycach. Interesuje się kolarstwem oraz programami komputerowymi. Uczestniczy w działaniach charytatywnych i warsztatach edukacyjnych, kreatywnych Fundacji Lelka. Propaguje wśród rówieśników idee integracji z dziećmi z niepełnosprawnościami.
- MICHALEC MARIUSZ – sołtys sołectwa Łabędnik to osoba otwarta na pomoc innym, wrażliwa i empatyczna, chętna do pracy na rzecz innych. Jest aktywnym strażakiem OSP, trenuje Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, dba o wygląd swojej miejscowości, chętnie wspiera akcje charytatywne i aktywizuje lokalną społeczność.
- MASZOTA JOANNA – wolontariuszka Szlachetnej Paczki, Joanna jest liderem akcji, którą koordynuje już od kilku lat. Dzięki jej staraniom i pozytywnym podejściu do ludzi osoby z jej otoczenia chętnie włączają się w wolontariat, co przekłada się na pomoc rodzinom w potrzebie.
- NICOLAS RICARDO VACA DIAZ MIECZKOWSKI –Nicolas jest osobą wyjątkowo zaangażowaną w życie każdej społeczności, z którą się zetknął: od szkoły po cały powiat Bartoszycki, włączając gminę Sępopol i młodzież z całego regionu. Jego działania charakteryzują się pomocnością, organizowaniem działań wspierających potrzebujących w zakresie swoich możliwości. Jest osobą wrażliwą na problemy społeczne, zauważającym potrzeby wśród różnych grup, takich jak wykluczenie komunikacyjne, dostępność do edukacji, prawa ucznia, czy potrzeby młodzieży. Nicolas jest również kreatywny, znajdując pomysły na działanie pomimo ograniczonych możliwości, i wytrwały, nieustannie szukający sposobów na pomoc innym, nawet w obliczu trudności. Nicolas rozpoczął swoją działalność wolontaryjną w liceum, angażując się w samorząd szkolny, gdzie później został przewodniczącym, aż po zaangażowanie w stowarzyszenie „My Młodzi”, gdzie pełni funkcję członka zarządu. W ciągu ostatniego roku Nicolas: wspierał społeczność Sępopola w 2023 roku, organizując i zdobywając finansowanie na wydarzenie kulturowe „Młody Spontan: Silent Disco”, które przyciągnęło około 100 osób., przeprowadził cykl prezentacji edukacyjnych pod tytułem „Jak nie zmarnować 4 lat swojego życia”, ukazując możliwości rozwoju w regionie. Prowadził autorski program telewizyjny na kanale Bart-Sat, tłumacząc i edukując o potrzebach nastolatków. Angażował się w najnowszej edycji budżetu obywatelskiego w Bartoszycach w celu zwiększenia świadomości na temat ważności uczestnictwa Młodych w życiu społecznym.Organizował i kierował działaniami charytatywnymi jako przewodniczący Samorządu Szkolnego LO im. Stefana Żeromskiego np. Dzień bez Przemocy, Psiakolajki (pomoc świąteczna dla zwierząt), czy dzień sportu.
- OSYPOWYCZ NATALIA – Natalia jest nauczycielką języka angielskiego i pełni funkcję Opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariatu w zespole szkół ponadpodstawowych nr 2 w Bartoszycach. Propaguje idee wolontariatu w środowisku szkolnym, angażuje się i aktywnie uczestniczy w wielu przedsięwzięciach wolontariackich na rzecz innych. Natalia jest inicjatorką i organizatorką szeregu przedsięwzięć, takich jak akcja charytatywna na rzecz Fundacji „Niechcianych Zwierząt; akcja „Pomagamy zwierzętom zimą” – zbiórka pieniędzy, karmy i ciepłych rzeczy dla zwierząt; akcja charytatywna „Podziel się podręcznikiem”, organizacja obchodów Światowego Dnia Wolontariusza, akcja „ Solidarni z Ukrainą” -akcja charytatywna „Zakręcona nakrętka”, jako wolontariuszka zaangażowała także uczniów do udziału w Świątecznej oraz Wielkanocnej Zbiórce Żywności.
- ZUZANNA RYDZEWSKA jest uczennicą Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach. Martyna od grudnia 2022r. do maja 2023r. była wolontariuszem w rodzinie zastępczej spokrewnionej na terenie miasta Bartoszyce. Pod jej opieką pozostawał 13-letni wychowanek rodziny zastępczej. Praca z dzieckiem polega przede wszystkim na pomocy w nadrobieniu zaległości szkolnych głównie z matematyki i języka angielskiego. Wolontariat jej zdaniem sprzyja komunikacji z innym człowiekiem, uczy porozumiewania się i pozwala budować wartościowe relacje.
- SAŁATA MAGDALENA – Magdalena jest wolontariuszką w Stowarzyszeniu BartKot i w Stowarzyszeniu Wiosna Szlachetna Paczka. Magdalena jest nauczycielką w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. E. Orzeszkowej w Bartoszycach. To osoba otwarta i empatyczna; cechuje ją wyjątkowa wrażliwość na potrzeby innych. W sposób bezinteresowny jest gotowa nieść pomoc, do czego z naturalną łatwością zachęca też innych. Przy tym jest osobą bardzo odpowiedzialną i konsekwentną. Zadania, jakich się podejmuje mają charakter ciągły, są realizowane długofalowo. Magdalena jest nieustępliwa, bezkompromisowa i zdeterminowana w działaniu. To osoba doskonale zorganizowana i komunikatywna. Wszystkie powyższe cechy przekładają się na pełne zaangażowanie i skuteczność w niesieniu pomocy z potrzeby serca. Systematycznie podejmowała się organizacji zbiórek żywności we współpracy z Bankami Żywności. Akcje organizowane były dwa razy w każdym roku szkolnym, z zaangażowaniem społeczności szkolnej. Szczególnym walorem tej aktywności jest aspekt wychowawczy. Angażując młodzież do działania Magdalena kształtuje wrażliwość na potrzeby innych ludzi, zachęca do współdziałania na rzecz społeczności lokalnej oraz integruje i aktywizuje społeczność uczniowską.
- MARIA STANKIEWICZ jest uczennicą Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach. Maria od listopada 2022r. do kwietnia 2023r. była wolontariuszką w rodzinie zastępczej spokrewnionej na terenie miasta Bartoszyce. Pod jej opieką pozostawał 8-letni wychowanek rodziny zastępczej. Praca z dzieckiem polega przede wszystkim na pomocy w nadrobieniu zaległości szkolnych głównie z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego. Marysia bardzo lubi pomagać innym. Udział w wolontariacie uczy ją wytrwałości, odpowiedzialności i wrażliwości. Wolontariat pozwala na nieszablonowe działania, których nie sposób wykonać w szkolnej ławce.
- SUPRYNOWICZ ADAM – Adam charakteryzuje się wysoką wrażliwością na potrzeby osób potrzebujących pomocy, jest to osoba odpowiedzialna, cierpliwa i zdolna do pracy w zespole, zdając sobie sprawę z istoty solidarności społecznej. Jego praca dla dobra domu pomocy społecznej w kamińsku wynika z autentycznego pragnienia wniesienia pozytywnego wkładu w życie innych ludzi i wspierania społeczności lokalnej.
- BARTOSZ TUMOWSKI – Bartosz jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach. Jako uczeń wykazuje się wzorową postawą, osiąga bardzo dobre wyniki w nauce. Jest uczynny, sumienny i chętny do pomocy innym w przekazywaniu swojej wiedzy i umiejętności. Bartosz od listopada 2022r. do czerwca 2023r. był wolontariuszem w rodzinie zastępczej spokrewnionej na terenie gminy Bartoszyce. Pod jego opieką pozostawała 14-letnia wychowanka rodziny zastępczej. Praca z dzieckiem polega przede wszystkim na pomocy w nadrobieniu zaległości szkolnych głównie z matematyki oraz wsparcia wychowanki w bieżącej nauce z poszczególnych przedmiotów w zależności od występujących problemów i potrzeb edukacyjnych. Dzięki jego pomocy wychowanek rodziny zastępczej pokonał trudności edukacyjne i nadrobił zaległości szkolne.
- WOLSKA BEATA – Prezeska Fundacji dwie Głowy, organizatorka kampanii społecznej „Dzień Świadomości” oraz wielu projektów społeczno-edukacyjnych na rzecz społeczności powiatu bartoszyckiego. Sztandarowym projektem fundacji jest cykliczna kampania społeczna „Dzień Świadomości”, której celem jest kształtowanie świadomości wokół problemów osób z zaburzeniami psychicznymi. I edycja odbyła się w 2018 roku. „Dzień Świadomości to konsekwentna, cykliczna kampania społeczna, poprawiającą świadomość zaburzeń psychicznych, burzącą stereotypy i uprzedzenia. To rozbudowana, wielopłaszczyznowa akcja edukacyjna, budująca świadomość społeczną w oparciu o rzetelną wiedzę przekazywaną przez ekspertów, specjalistów i praktyków. Różnorodne formy przekazu: spotkania, lekcje pozaformalne, prelekcje, koncerty, aukcje, warsztaty twórcze, warsztaty antydyskryminacyjne, prelekcje filmów i dyskusje filmowe, umożliwiły dotarcie do bardzo różnych grup społecznych i wiekowych. Oprócz waloru edukacyjnego kampania „Dzień Świadomości” posiada bardzo silny walor kulturalny i integracyjny.
- WOŁOCH PAWEŁ – Paweł bezinteresownie angażuje się we wszystkie projekty realizowane przez Fundację Dwie Głowy na terenie powiatu bartoszyckiego. Uczestniczy w projekcie „CyberKlik – Zostań Mistrzem Cyfrowego Świata!”, w którym przygotowuje młodzież do korzystania ze sztucznej inteligencji w sposób świadomy, efektywny i odpowiedzialny, co pomożemy im osiągnąć sukces zawodowy, rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, kreatywność, komunikację i przygotować ich do przyszłych wyzwań zawodowych i społecznych. Swoją wiedzą i doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą wspomaga kampanię społeczną „Dzień Świadomości” poświęconą problematyce zaburzeń psychicznych.
- ZABURKO PATRYK – wolontariusz w Stowarzyszeniu My Młodzi. Patryk, jako uczeń pierwszej klasy technikum, wykazał się wyjątkową inicjatywą, podejmując działania na rzecz swojej społeczności. Jego głównym osiągnięciem jest opracowanie i promocja projektu budowy miejsca rekreacji i odpoczynku w ramach Budżetu Obywatelskiego. Patryk aktywnie uczestniczył w każdym etapie projektu, od początkowego planowania, poprzez po zbieranie głosów i zarządzanie dokumentacją zgłoszeń. Jego działania miały na celu stworzenie przestrzeni, która odpowiadałaby na potrzeby społeczności lokalnej i przyczyniłaby się do polepszenia jakości życia mieszkańców Bartoszyc.
- ZUBRYCKA DANUTA – Danuta jest prezeską stowarzyszenia „Dolina Róż” w Bartoszycach, od 2015 roku, działaczka organizacji pozarządowych, animatorka działań społecznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu organizacją, prowadzeniu pikników, licytacji, aukcji i warsztatów, wspieraniu pracy zespołowej, obsłudze oraz tworzeniu projektów społecznych i edukacyjnych. W bieżącym roku wielokrotnie współorganizowała zbiórki publiczne, imprezy i koncerty charytatywne na rzecz potrzebujących mieszkańców Powiatu Bartoszyckiego. Dzięki jej staraniom udało się zebrać ponad 100 tys. złotych.
















