Adres, ul. Lipowa 1, 11-200 Bartoszyce
Numer telefonu, 89 762 17 20
Wolontariusze Roku 2020-2021 Powiatu Bartoszyckiego

Wolontariusze Roku 2020-2021 Powiatu Bartoszyckiego

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Dzień później, 6 grudnia w „mikołajki” na sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Bartoszycach odbyła się gala uhonorowania Wolontariuszy Roku 2020-2021 Powiatu Bartoszyckiego.

Uhonorowani tytułem Wolontariusz Roku Powiatu Bartoszyckiego:

 OKSANA I JAROSŁAW PASŁAWSCY to młode małżeństwo z miejscowości Skitno, które pomimo ogromu własnych obowiązków ma czas i chęci aby współtworzyć przyjazne warunki do życia i mieszkania w swojej miejscowości. Oksana i Jarek prowadzą gospodarstwo rolne, są młodymi rodzicami dwójki małych dzieci, ponadto Oksana pracuje jako pielęgniarka. Ten rok był bardzo obfity w wydarzenia na terenie sołectwa Skitno, Oksana jako przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich SKIT-NO-WE czynnie działa na rzecz nie tylko Pań, ale i Panów. Mieszkańcy mieli okazję dzięki jej pracy uczestniczyć w wycieczce edukacyjnej oraz warsztatach rękodzielniczych. Jarek zaś wspiera wszelkie sołeckie działania, 500 lecie Skitna, było prawdziwym egzaminem z zaangażowania i pomocy, który Jarek zaliczył na 5. W czasach w których większość z nas nie ma czasu na własne sprawy i przedsięwzięcia, w których odkładamy nasze marzenia „ na kiedy będę miał czas” Oni sprawiają, że spełniają się marzenia innych.Państwo Pasławscy do tytułu Wolontariusza Roku zostali zgłoszeni przez Ewelinę Biały, sołtyskę Skitna.

HANNA PEŚLAK jest uczennicą III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach. Uczennica pełni funkcje Koordynatora Uczniowskiego Szkolnego Klubu Wolontariatu.Działania, w które zaangażowała się Hania: -udzielała pomocy koleżeńskiej poprzez korepetycje i konsultacje m.in. w czasie nauki zdalnej, – wzięła udział w ogólnoszkolnej akcja „Podziel się podręcznikiem”, – współorganizuje obchody Światowego Dnia Wolontariusza, –współtworzy gazetki Szkolnego Klubu Wolontariatu,  – pracuje na rzecz Stowarzyszenia Bartkot oraz Stowarzyszenia Niechcianych Zwierząt, – zorganizowała akcję „Zakręcona Nakrętka”, -współorganizowała zbiórki żywności przy współpracy z Polskim Bankiem Żywności, -zorganizowała szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów swojej szkoły, – pomaga przy nagrywaniu piosenek do Powiatowego Konkursu Piosenki Angielskiej, – pomagaj podczas organizacji ogólnoszkolnego Konkursu Języka Angielskiego, -przygotowuje newsletter promujący pracę wolontariacką oraz  samopomoc i wsparcie innych w czasach pandemii, -projektuje grafiki oraz posty promujących bezinteresowną pomoc na instagramie szkoły. Hanna Peślak aktywnie zainicjowała, uczestniczyła  i współorganizowała szereg przedsięwzięć wolontariackich na terenie Powiatu bartoszyckiego. Uczennica poświęca dużo swojego czasu, wysiłku i starań na zrealizowanie przedsięwzięć wolontariackich. Hannę Peślak do tytułu Wolontariusza Roku zgłosiła Natalia Osypowycz –opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu

MARTYNA BRYL – jest uczennicą klasy III  Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach. Jako uczennica wykazuje się wzorową postawą, osiąga dobre wyniki w nauce. Jest uczynna, sumienna i chętna do pomocy innym. Martyna od września 2020 r. do czerwca 2021r. była wolontariuszem w rodzinie zastępczej spokrewnionej. Pod jej opieką pozostawała 15-letnia wychowanka rodziny zastępczej. Praca z polega przede wszystkim na pomocy w nadrobieniu zaległości szkolnych głównie z fizyki, matematyki i języka angielskiego oraz wsparcie dziewczyny w bieżącej nauce z poszczególnych przedmiotów w zależności od występujących problemów i potrzeb edukacyjnych. Martyna bardzo dużo czasu poświęcała wychowance. Przychodziła do rodziny regularnie kilka razy w miesiącu. Do każdego spotkania z dziewczynką była przygotowana, nie tylko z bieżącego materiału szkolnego, który obecnie przerabiała wychowanka, ale również samodzielnie opracowywała materiały do ćwiczeń i je realizowała podczas spotkań. Podczas zajęć była stanowcza, wymagająca, ale również wykazywała się cierpliwością, dużą wiedzą i zaangażowaniem w wykonywaną pracę.  Ponadto Martyna ma wiele pasji i zainteresowań, oraz reprezentuje szkołę w zawodach siatkarskich.  Martyna zasłużyła na szczególne wyróżnienie gdyż z dużym poświęceniem angażuje się w wykonywane działania i indywidualną pracą z wychowanką. Pomimo pojawiających się trudności oraz natłoku swoich osobistych spraw i obowiązków służy drugiemu człowiekowi, nie poddaje się i wierzy w efekty swojej pracy. Dzięki jej pomocy wychowanka rodziny zastępczej pokonała trudności edukacyjne i nadrobiła zaległości szkolne. Rodzic zastępczy pod opieką którego pozostaje dziewczynka jest bardzo wdzięczny Martynie za poświęcony jej wnuczce wolny czas i wielokrotnie chwali wolontariuszkę za sumienność, zaangażowanie, posiadane przez nią kompetencje oraz sposób pracy z dzieckiem.  Martynę do tytułu Wolontariusza Roku zgłosiło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bartoszycach.

AGNIESZKA LUIZA ROMANOWSKA  jest radną rady miejskiej w Bisztynku oraz prezesem stowarzyszenia Przerębel, ponad to pracuje w szpitalu powiatowym w Biskupcu jako pielęgniarka. Agnieszka to wulkan energii, niespożytych sił i pomysłów na to, aby w mieście Bisztynek żyło się ciekawiej i lepiej. Pracowita, energiczna, żywiołowa a jednocześnie wrażliwa na krzywdę i potrzeby innych, słabszych. Doskonała kucharka, wokalistka, gitarzystka, miłośniczka psów, której chce się chcieć i której chce się żyć. Agnieszka jest pomysłodawczynią i inicjatorką cyklicznej imprezy Zaduszki Muzyczne. Jako prezes stowarzyszenia morsów Przeręblem podejmuje wiele inicjatyw skierowanych do aktywnych i nowych wielbicieli zimowych kąpieli. Jako radna miejska jest współinicjatorką i pomysłodawczynią wielu ciekawych inicjatyw znacząco wpływających na życie społeczno-kulturalne mieszkańców gminy. Aktywnie włącza się w imprezy organizowane na terenie gminy Bisztynek oferując bezpłatne zabezpieczenie medyczne. Agnieszka jest znana w środowisku lokalnym jako osoba, która inspiruje do działań na wielu płaszczyznach i sama bardzo angażuje się we wszystko co robi. Aktywne włącza się w organizację finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, współorganizowała festyn Charytatywny Glejak OFF – gramy dla Krystiana. Agnieszkę do tytułu Wolontariusza Roku zgłosił Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku.

MAGDA MROZEK –  instruktorka harcerstwa, wolontariuszka. Na co dzień pełni funkcję członkini komendy ds. programu. Aktywnie działała w trakcie pandemii koronawirusa współpracując z Ośrodkami Pomocy Społecznej, policją i zakładami medycznymi. Stworzyła sieć szycia maseczek i ich kolportażu. Magda w trakcie pierwszego lockdownu pozyskiwała materiał na maseczki, szukała szwalni i ludzi z maszynami gotowymi do pracy. Następnie rozwoziła je tam gdzie ich brakowała, a w początkowym stadium pandemii było to duże wyzwanie logistyczne, bo zapotrzebowanie było ogromne. Ponad to Magda przewodniczy Hufcowemu zespołowi Programowemu. Wdraża i koordynuje planem programowym i harmonogramem pracy hufca. Sprawuje nadzór nad imprezami hufcowymi, aktywnie działa na rzecz dzieci i młodzieży organizując im półkolonie letnie. Magdę do tytułu Wolontariusz Roku zgłosił Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec ZHP Bartoszyce.

JULIA BARAN – uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Górowie Ił. Julia dała się poznać jako doskonała organizatorka, aktywna i pełna pomysłów wolontariuszka Szkolnego Koła Wolontariatu. Działania jakie podejmuje Julia mają na celu szerzenie idei wolontariatu i działań prospołecznych. Julia przygotowuje nie tylko akcje niesienia pomocy ale również te promujące zdrowie lub działania ekologiczne. Pomaga w organizacji zawodów i konkursów szkolnych pobudzając tym samym młodzież do działania. Julia jest inicjatorką kiermaszu ciast, z którego środki przekazywane są na cele charytatywne. Zainicjowała akcję zbierania karmy dla schroniska w Bartoszycach i Lidzbarku Warmińskim, zbiórkę korków, makulatury, monet w akcji „góra grosza”, jest wolontariuszką akcji „Szlachetna Paczka i wiele innych. Julia jako wolontariusza wyróżnia się zaangażowaniem, empatią i głową pełną pomysłów. Potrafi zorganizować pracę grupy i krok po kroku realizuje jej cele. Julię  do tytułu wolontariusz roku zgłosiła opiekunka szkolnego koła wolontariatu Gabriela Szymuś.

  • GABRIELA SZARLOTA ZACHARNEKO – Gabrysia od 3 lat jest wolontariuszką w Szkolnym Klubie Wolontariatu „ Promieniści” przy ZESPOLE Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach. Jest zaangażowana w każde przedsięwzięcie Klubu, zawsze chętna do pomocy, wrażliwa na potrzeby innych, dobra koleżanka, uczciwa i szczera. Oprócz pracy w szkole angażuje się w działania pozaszkolne. W Szkolnym Klubie Wolontariatu pełni funkcję przewodniczące. Gabrysia była zaangażowana w takie akcje jak:
  • zbiórka słodyczy do Domu Dziecka w Kowalczukach, dla szkoły w Starych Trokach k/ Wilna na Litwie
  • wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi i przekazanie ich pensjonariuszom DPS w Bartoszycach,
  •  pomocy osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach,
  •  włączenie się do akcji Szlachetna Paczka,
  • sprzątanie grobów zapomnianych na cmentarzu przy ulicy Kętrzyńskiej,
  • udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy,
  • zbiórka funduszy dla Fundacji „ Czerwone noski- klown w szpitalu”,
  • zorganizowanie zbiorki: książek, przyborów szkolnych dla polskiej szkoły na Litwie,
  • zbiórka pluszaków i odwiedziny dzieci w SP w Kinkajmach,
  • coroczna zbiórka tekstyliów, karmy dla bezdomnych zwierząt z Bartkowej Roli,
  • członek Samorządu Szkolnego (sekcja kulturalna),

Gabrysię do tytułu Wolontariusza Roku zgłosiła opiekunka szkolnego koła wolontariatu Elżbieta Klimus.

PAWEŁ WOŁOCH – jest dyrektorem Ośrodka Kultury i Aktywności w Bisztynku, komendantem Hufca ZHP Bartoszyce, instruktorem harcerskim  w stopniu Harcmistrza, animatorem społecznym, liderem młodzieżowego wolontariatu, koordynatorem i coachem projektów młodzieżowych. Nagrodzony krzyżem  Zasłużony dla ZHP i honorową odznaką walki z Covid-19. Pan Paweł Wołoch  reprezentuje całe środowisko harcerzy z  ZHP Chorągiew Warmińsko-Mazurska Hufiec Bartoszyce , którzy dali dobry przykład pracy na rzecz środowiska lokalnego w trudnych czasach pandemii. Wspólnie z grupą pracowników Domu Pomocy Społecznej  w Kamińsku zainicjował akcję #razem w wirusa, dając przykład współpracy, jedności i dbania o siebie wzajemnie w warunkach koronawirusa. W ramach akcji uszyto ponad 10.000 szt. maseczek materiałowych, które przekazano szpitalowi w Bartoszycach, domom pomocy społecznej z terenu powiatu bartoszyckiego, Wielofunkcyjnej placówce Wychowawczej w Bartoszycach. Następnie zaopatrzono w maseczki punkty sprzedaży detalicznej i seniorów. Akcję prowadzono na terenie powiatu bartoszyckiego. Pod jego przywództwem harcerze opiekowali się seniorami, robiąc im zakupy  oraz przynosząc obiady. Te działania zostały rozszerzone również na osoby przebywające na kwarantannie, którym nie miał kto pomóc. Swoim przykładem zaraża młodych ludzi troską o innych, buduje wartościowe postawy społeczne oraz integruje środowiska lokalne. Pawła do tytułu Wolontariusza Roku zgłosił Domu Pomocy Społecznej w Kamińsku.

JOLANTA MASALSKA ORAZ ANNA CHODUN to pracownice Domu Pomocy Społecznej w Kamińsku, które reprezentują nieformalną grupę „Siłacze z DPS w Kamińsku”, złożoną z 12 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Kamińsku, którzy postanowili działać w środowisku lokalnym aby dać przykład współpracy, jedności i dbania o siebie wzajemnie w trudnych czasach pandemii. Ta inicjatywa wolontariacka propaguje wolontariat, edukuje nt. podstawowych zasady bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego w czasie pandemii, zwiększa odpowiedzialność społeczną a tym samym minimalizuje  skutki rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Aby objąć pomocą większą ilość potrzebujących „Siłacze z DPS w Kamińsku” nawiązali współpracę z harcerzami Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej Hufiec Bartoszyce. Tak powstała akcja  #razemwwirusa, w ramach której uszyto ponad 10.000 szt. maseczek materiałowych, które przekazano szpitalowi w Bartoszycach, domom pomocy społecznej z terenu powiatu bartoszyckiego, Wielofunkcyjnej placówce Wychowawczej w Bartoszycach. Następnie zaopatrzono w maseczki punkty sprzedaży detalicznej i seniorów. Akcję prowadzono na terenie powiatu bartoszyckiego. Punkty szycia maseczek utworzono w prywatnych domach a produkcja i dystrybucja odbywała się w czasie wolnym od pracy. Samodzielnie zdobywano materiały potrzebne do produkcji maseczek. Jolantę do tytułu Wolontariusza Roku zgłosił Domu Pomocy Społecznej w Kamińsku.

JUSTYNA MONKIEWICZ nauczyciel w Specjalnym Ośrodku  Szkolno-Wychowawczego im. Kawalerów Maltańskich w Bartoszycach. Od 4 lat pełni funkcję przybocznej w 9 Drużynie Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Białe Orły”. Jest osobą zaangażowaną w życie i promocje placówki. Chętnie organizuje różnego rodzaju wydarzenia, również takie, które wykraczają poza działalność Ośrodka. Wykonując swoje obowiązki dała poznać się jako osoba rzetelna, kreatywna, zmotywowana do pracy, pozytywnie nastawiona do wszelkiego rodzaju działań. Współpracuje z wieloma instytucjami, które wspierają Ośrodek poprzez udział w akcjach, których celem jest uzyskanie pomocy materialnej i finansowej. W wolnym czasie organizuje różnego rodzaju zbiórki na rzecz polepszenia jakości edukacji i terapii dzieci niepełnosprawnych. Jest autorką programu, dzięki którym placówka pozyskała pomoce dydaktyczne i terapeutyczne – „Program do komunikacji dzieci z trudnościami w porozumiewaniu się”. W ostatnim czasie Pani Justyna była inicjatorką zbiórki funduszy na zakup tablicy multimedialnej i placu zabaw dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Dzięki zorganizowanym akcjom udało się zakupić zarówno tablicę, jak i elementy zewnętrznego placu zabaw. Pani Justyna nadal organizuje wydarzenia, których celem jest zakup kolejnych elementów zewnętrznego placu zabaw, a także stworzenie zewnętrznej siłowni, która służyć ma do rehabilitacji starszych uczniów. Chętnie angażuje się także w inne akcje, których celem jest pomoc osobom potrzebującym, tj.: zbiórka groszy na rzecz chorych dzieci;- zbieranie plastikowych nakrętek na rzecz dzieci niepełnosprawnych; – zbiórka karmy i pelletu na rzecz Stowarzyszenia „BartKOT”; – członek sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ciągu ostatniego roku wraz z 9 Drużyną Harcerską Nieprzetartego Szlaku „Białe Orły” wzięła udział w wielu akcjach charytatywnych. Justynę do tytułu Wolontariusza Roku zgłosił Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bartoszycach.

SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA DOBRA EKONOMIA czyli przedsiębiorstwo społeczne z misjąSpółdzielnia stworzyła Więzienną Piekarnię, która mieści się w budynku po byłym areszcie śledczym w Bartoszycach. Artur Ziemacki dyrektor ds. zarządzania i rozwoju w spółdzielni z zawodu piekarz postawił na zdrowe pieczywo przygotowywane wyłącznie na naturalnych zakwasach. W okresie pandemii  Więzienna Piekarnia wspierała DPS-y,  osoby starsze samotne, służby mundurowe, Oddział Ratunkowy Szpitala Powiatowego w Bartoszycach przywożąc im bezpłatnie chleb. Regularnie i bezpłatnie dostarczają również chleb bezdomnym, kombatantom i weteranom. Przekazany bezpłatnie przez przedsiębiorstwo chleb można już liczyć w tysiącach sztuk. Spółdzielnię „Dobra Ekonomia” do tytułu Wolontariusz Roku zgłosił Starosta Powiatu Bartoszyckiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Informacje