W ramach projektu Młodzieżowy StartUp – inwestycja w lepsze jutro w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego oraz w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2, z sukcesem zrealizowano szkolne budżety obywatelskie. Ta inicjatywa pozwoliła uczniom na aktywne zaangażowanie się w życie szkoły, dając im realny wpływ na to, jak wydawane są środki przeznaczone na ich potrzeby.
Uczestnicy projektu Młodzieżowy StartUp odpowiedzialni byli za cały proces – od przygotowania i promocji budżetu, przez zbieranie uczniowskich propozycji, aż po organizację głosowania. Dzięki ich pracy, uczniowie mieli okazję zgłosić swoje pomysły na usprawnienia w szkołach, a następnie wziąć udział w demokratycznym procesie wyboru najlepszych projektów.
Realizacja Szkolnych Budżetów Obywatelskich to dowód na to, jak ważne jest angażowanie młodzieży w procesy decyzyjne. Dzięki temu projektowi uczniowie nie tylko zyskali nowe udogodnienia w swoich szkołach, ale przede wszystkim nauczyli się, jak działa demokracja w praktyce, jak zgłaszać swoje pomysły i jak wspólnie wybierać najlepsze rozwiązania.
Wyniki głosowania:
W Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego największą liczbę głosów zdobyły dwa projekty, które z pewnością znacząco podniosą komfort życia szkolnego:
- Kawiarenka Obywatelska: To inicjatywa, która stworzy nowe miejsce spotkań i relaksu dla uczniów, sprzyjające integracji i wymianie myśli.
- Dystrybutor Ciepłej i Zimnej Wody: Ten praktyczny dodatek zapewni uczniom stały dostęp do świeżej wody, co jest niezwykle ważne dla ich zdrowia i samopoczucia.
Z kolei w Liceum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 uczniowie zdecydowali o zakupie i instalacji:
- Kolejnych 3 Ławek: Nowe ławki wzbogacą przestrzeń wokół szkoły, tworząc dodatkowe miejsca do odpoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu.
- Dystrybutor Wody: dystrybutor wody zapewni uczniom wygodny dostęp do picia, promując zdrowe nawyki.
Zadanie realizowane jest w ramach grantu „MŁODZIEŻOWY STARTUP – INWESTYCJA W LEPSZE JUTRO” dofinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach projektu strategicznego pt. „POTRAFIĘ – DECYDUJĘ – DZIAŁAM program wspierania aktywności i inicjatyw młodzieży w województwie warmińsko-mazurskim”, ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027. Priorytet 6. Edukacja i kompetencje EFS+, Działanie 6.3 Edukacja ogólnokształcąca w roku szkolnym 2024/2025.












